5 rad, jak úspěšně prodat byt či dům

Prodej nemovitosti může být zdlouhavý a emocionálně náročný proces, který vyžaduje čas, peníze a notnou dávku trpělivosti. Zájemci o koupi jsou nároční a za své peníze, chtějí dostat maximum. Dopustit se chyby je pak celkem snadné. Jak postupovat, když se rozhodnete prodat svou nemovitost, a čemu se vyvarovat, aby prodej proběhl rychle a bez komplikací?

 

 • Prodej začíná stanovením ceny

  Nastavení správné ceny má velký vliv na celkovou rychlost a průběh prodeje. Pokud nabídnete vaši nemovitost za příliš vysokou cenu, může se jednoduše stát, že bude za nějaký čas již okoukaná a vy budete nuceni jít s cenou dolů. Ani v takovém případě ještě není vyhráno. Prodáváte-li nemovitost delší dobu, mohou se ni zájemci koukat jako na nechtěnou či problematickou. Stanovení správné nabídkové ceny může být náročnou disciplínou. Nechte si v takových případech poradit odborníkem či zkušeným makléřem, který zná cenovou mapu a ví, jak se pohybují ceny nemovitostí ve vašem okolí. Mnohdy můžete získat i statisíce navíc.
   
 • Napište prodejní inzerát
   
  Cena není jediný faktor, který přiměje potenciální zájemce zvážit prohlídku vaší nemovitosti. Je třeba napsat ten správný inzerát, který možného kupce přesvědčí o tom, že právě váš dům či byt je ten, který hledá. Nikdy se však nevzdalujte od pravdy ani na krok. Zaměřte se na přednosti, které vaše nemovitost nabízí, uveďte výhody dispozic či lokality, ve které se nemovitost nachází. Důležitou součástí inzerátu je také vizuální příloha v podobě kvalitních fotografií, plánku dispozic a rozložení jednotlivých místností. Foťte za slunečného dne, použijte kvalitní fotoaparát a pokud není focení zrovna vaší silnou stránkou, zvažte investici do služeb profesionálního fotografa.
   
 • Dejte světu vědět, že prodáváte nemovitost
   
  Jakmile máte hotový inzerát, zveřejněte ho na co největším možném počtu realitních serverů. Vyplatí se také připlatit si za tzv. topování. Díky této službě se váš inzerát udrží ve výpisu dostatečně vysoko, aby nezapadl v záplavě konkurence. Výhodu mají ti, kteří prodávají nemovitost přes realitní kancelář. V takovém případě se o nahrání inzerátu postará realitní makléř, který přesně ví, kde vaši nemovitost nabídnout, aby se o ní dozvěděli ti nejlepší potenciální kupci. Využijte také obrovské síly sociálních sítí a požádejte své přátele o sdílení vašeho inzerátu.
   
 • Na prohlídky buďte dobře připraveni
   
  První dojem má na každého zájemce obrovský vliv. Uklizený a útulný dům zaujme spíš než holé stěny či neuklizená zahrada a nepořádek kolem domu. Mějte svou nemovitost připravenu tak, aby si v ní kupec dokázal představit svůj budoucí život. Na prohlídky si připravte vše, co od vás kupující budou potřebovat. Potenciální kupec může chtít vidět právní dokumenty k nemovitosti – nabývací tituly, prohlášení vlastníka, list vlastnictví, katastrální mapu, údaje o hospodaření společenství vlastníků, případně přehled plánovaných rekonstrukcí. Kupující tak získá pocit jistoty, že jste ochotni poskytnout vše potřebné pro rychlé a bezproblémové vyřízení právní dokumentace a financování bydlení.
   
 • Usnadněte si prodej spoluprací s profesionály
   
  Velkou pomocí při prodeji nemovitosti může být spolupráce s kvalitní realitní kanceláří. Prodej domu či bytu, ve kterém jste žili část svého života, může být pro někoho velmi emocionální záležitostí, realitní makléř slouží jako prostředník mezi kupujícím a prodávajícím, což nad celou záležitostí zaručuje nadhled. Zároveň ví, jak by měl inzerát vypadat a co by měl zahrnovat. Velkou výhodou pak je vlastní databáze poptávajících, kterou zpravidla kvalitní realitní kancelář disponuje. Máte tak zajištěno přímé oslovení zájemců. V neposlední řadě pak realitní makléř může pomoci také zájemcům o vaši nemovitost se zajištěním financování díky úzké spolupráci s hypotečními makléři. To zvyšuje šanci, že si potenciální zájemci budou moci vaši nemovitost koupit.

 

 

Reality

Stáhněte si můj E-book zcela zdarma!