Tržní ceny nemovitostí rostly v Česku dál také ve třetím čtvrtletí letošního roku. Nejvíce zdražily pozemky, které spolu s byty dosáhly meziročního růstu cen nad 10 %. Poptávku po nemovitostech nesrazila ani druhá vlna koronavirové pandemie, o čemž svědčí také rekordní objemy poskytnutých hypoték. To se promítá mimo jiné do průměrné ceny hypotéky, která přesáhla hranici 2,8 mil. Kč.

Reality

Prodej nemovitosti může být zdlouhavý a emocionálně náročný proces, který vyžaduje čas, peníze a notnou dávku trpělivosti. Zájemci o koupi jsou nároční a za své peníze, chtějí dostat maximum. Dopustit se chyby je pak celkem snadné. Jak postupovat, když se rozhodnete prodat svou nemovitost, a čemu se vyvarovat, aby prodej proběhl rychle a bez komplikací?

Reality

Plánujete se přestěhovat a stojíte před otázkou, zda nemovitost koupit, nebo pronajmout? Češi obecně preferují spíše vlastní bydlení, ovšem pořídit si nemovitost za každou cenu nemusí být vždy výhodné. Jsou situace, kdy je právě volnost spojená s bydlením v pronajatém bytě mnohem přínosnější než jistota v podobě vlastního bydlení. Podle čeho se rozhodnout a jaké aspekty zvážit, když uvažujete o změně bydlení?

Reality

Dle statistik žijí více než dvě třetiny Čechů ve vlastním domě či bytě. V západní Evropě převládá spíše opačný trend. Důvodů, proč je u nás vlastnické bydlení tak rozšířené, je spousta. Pro některé je bydlení ve vlastním splněným snem a životní cestou, pro jiné je to známka úspěchu a prestiže. K pořízení vlastního domu či bytu navíc lákají nízké úrokové sazby a zrušená daň z nabytí nemovitosti. Proč tak moc toužíme po tom, abychom žili ve vlastní nemovitosti?

Reality

Růst cen domů a bytů v České republice zrychluje. Z údajů evropského statistického úřadu Eurostat vyplývá, že mezi zeměmi Evropské unie byl v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku šestý nejvyšší růst cen. Nejvíce rostou ceny nemovitostí ve městech. Není proto divu, že se pozornost mnoha mladých rodin zaměřuje právě na menší města a obce. Navíc rozdíl mezi vesnicí a městem už dávno není takový, co býval. Jaké výhody a nevýhody přináší bydlení na vesnici a ve městě?

Reality