Vlastní nemovitost – jistota i v době nejistoty

Dle statistik žijí více než dvě třetiny Čechů ve vlastním domě či bytě. V západní Evropě převládá spíše opačný trend. Důvodů, proč je u nás vlastnické bydlení tak rozšířené, je spousta. Pro některé je bydlení ve vlastním splněným snem a životní cestou, pro jiné je to známka úspěchu a prestiže. K pořízení vlastního domu či bytu navíc lákají nízké úrokové sazby a zrušená daň z nabytí nemovitosti. Proč tak moc toužíme po tom, abychom žili ve vlastní nemovitosti?

Vlastní bydlení – pocit jistoty a bezpečí

Osobní vlastnictví přináší lidem v mnohém svobodu a nezávislost. Jde o ten pocit, že žijete „ve svém“. Dodává nám to pocit bezpečí a jistoty. V pronájmu vás může majitel nemile překvapit tím, že se budete muset vystěhovat. Chcete rekonstruovat či modernizovat? Můžete. Investujete totiž do svého a nepotřebujete souhlas majitele. Tím jste vy. Svůj vysněný domov si můžete zařídit přesně dle svých představ.

Budu radši splácet hypotéku, než platit nájem

Splácením hypotéky investujete do vlastního bydlení, do své budoucnosti. V případě pronájmu platíte pouze nájem. Navíc tím, jak cena nemovitosti v čase zpravidla roste (především v lukrativních lokalitách), roste také hodnota vaší investice. Nájem řeší pouze aktuální situaci, z jeho placení nezískáte žádnou přidanou hodnotu do budoucna, kdežto v případě hypotéky vám za zhruba dvacet let splácení zůstane vlastní dům či byt.

Byt či dům jako investice

Investiční byt představuje dlouhodobě velmi spolehlivou investici. Je to dáno také tím, že v případě, kdy rostou ceny nemovitostí, rostou zpravidla také ceny nájemného za krátkodobé i dlouhodobé pronájmy. To z takového vlastnictví činí investici s téměř jistou návratností. Dalším důvodem, proč volit tento typ investice, je pravidelný měsíční nájem. Při nízkých úrokových sazbách je financování hypotékou poměrně levnou záležitostí, protože běžné splátky úvěru vám pokryjí pravidelné platby nájemného. To je ideální případ, kdy takováto investice v podstatě nepředstavuje zátěž pro rodinný rozpočet.

Nízká likvidita a zasažený trh s krátkodobými pronájmy

Nákup investičního bytu však není investicí pro každého. Měli byste počítat mimo jiné s nízkou likviditou investice, stejně jako možnými krátkodobými výkyvy v příjmech. Trh pronájmů byl poměrně citelně zasažen koronavirovou krizí a např. v Praze se ze dne na den několinanásobně navýšila nabídka bytů na pronájem, když zastavený cestovní ruch znemožnil zisky prostřednictvím platforem typu Airbnb.

Nízké úrokové sazby a zrušená daň z nabytí nemovitosti

Málo kde byla pandemie koronaviru tak dobrým sluhou, jako právě v případě hypoték. Je to právě investice do vlastní nemovitosti, která je pro mnohé v době nejistoty tou největší jistotou. Zájem o hypoteční úvěry je rekordní a úroky z hypoték klesají již několik měsíců v řadě. V srpnu klesla průměrná úroková sazba z hypoték dle dat České bankovní asociace o 0,04 procentních bodů na 2,11 % p.a. Aktuálně je možné získat hypotéku dokonce se sazbou pod hranicí dvou procent.

 

Příklad:

Aktuální nabídka úrokových sazeb pod 2 % u hypotéky na 30 let, s fixací na 5 let:

GEPARD Hypotéka       1,64 % / 1,89 %

mBank                       1,64 % / 1,89 %

Moneta Money Bank    1,69 % / 1,89 %

Equa bank                  1,99 % / 2,09 %

Sberbank                   1,99 % / 2,19 %

*Nabídka úrokové sazby s pojištěním schopnosti splácet/bez pojištění schopnosti splácet

 

Poslanci potvrdili 15. září 2020 definitivně zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a 18. září 2020 jej podepsal také prezident. Povinnost platit daň zaniká zpětně od 1. prosince 2019. Týká se to všech, kteří dokončili vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později. Ti, kteří měli lhůtu pro podání daňového přiznání do 31. března 2020 a následně jim byla platba daně odložena do konce srpna, ji už platit nemusí. Tomu, kdo daň už zaplatil, bude na základě žádosti vrácena.

Časový test pro osvobození příjmů z prodeje nemovitosti se prodlužuje

Dalším pádným důvodem, proč si ještě letos pořídit nemovitost, je změna v podobě prodloužení doby, po kterou je nutné vlastnit nemovitost, která není bezprostředně před prodejem užívaná k vlastnímu bydlení, aby bylo možné osvobodit příjmy z jejího prodeje od zdanění. Ze současných 5let se časový test prodlužuje na dvojnásobek – 10 let. Stále platí pravidlo, že se do této doby započítá doba držby zůstavitele v případě, že byla nemovitost získána z dědictví od blízkého příbuzného, a podobně. Desetiletá doba se uplatní až u prodeje nemovitých věcí nabytých od 1. ledna 2021.

Reality